top of page

Poliüretan Köpük Yalıtımının Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Poliüretan köpük yalıtımı , çeşitli konut ve ticari binalarda hemen hemen her türlü yalıtım detayında (çatı,tavan,duvar,metal,zemin,boşluk dolgu) ısı yalıtım ve dolgu amaçlı kullanılan çağımızın önde gelen ve  yalıtım türüdür. Püskürtme köpük yalıtım, ısı yalıtım yapılması gereken tüm alanı %100 doldurmak suretiyle her noktaya nufus eder. Bu özelliği hiç bir yalıtım malzemesinde yoktur.  Bir alanı tamamen izole edemeyen önceden oluşturulmuş klasik yalıtım türlerine  göre bir avantaj sağlıyor. Sprey poliüretan köpük yalıtım alternatifleri ile kıyaslarken;

Sürdürülebilirliği,

Dayanıklılığı,

Yapıya uygunluğu,

Çevreye duyarlılığı gibi yalıtımda olması gereken olgular göz önüne alındığında  daha pahalı gibi gözükse de sağladığı konfor ve sağladığı ısı tasarrufu düşünüldüğünde en ekonomik ve etkili yalıtım malzemesinin poliüretan köpük olduğudur.

Köpüğün Maliyetinin Belirlenmesi

Isı yalıtım projelerinizi hayata geçirmeden önce sprey poliüretan köpük hakkında dikkat edilmesi gereken nokta  sprey poliüretan  kaç cm uygulama yapmak istediğinize karar vermektir.Ülkemizde sprey köpük sektöründe genellikle  3 cm, 4cm ve 5cm kalınlıkta uygulama yapılmaktadır. Poliüretan Köpük Isı Yalıtımı yaptıracağınız firmayla m2  ve KG bazında anlaşma sağlayabilirsiniz. M2 ye ortalama her cm için 500 gram ila 650 gram sarfiyat uygulanmaktadır.

3 cm sprey poliüretan köpük için , 1,50 kg ila 1,95  kg

4 cm sprey poliüretan köpük için , 2,00 kg ila  2,50 kg

5 cm sprey poliüretan köpük için , 2,50 kg ila 3,00  kg sarfiyat gitmektedir.Bu yazılan rakamlar ön görüdür. Yalıtım yapılacak detaya ve mevsimsel sıcaklık-soğukluğa göre sarfiyatta değişiklik olabilir.Net Fiyat bilgisi almak  için yapılacak detayın ayrıntılarını uygulama firmasına belirtmeniz veya keşif istemeniz daha doğru olacaktır.

Yalıtım Yapılacak  Alanın M2 sini Belirleme

Yalıtım yapılacak  alanın hacmini hesaplayarak ne kadar köpüğünü kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Toplam alanın boyutlarını m2 sini ölçerek kaç cm uygulama yapmak istediğinize karar vererek maliyet oluşturabilirsiniz.

bottom of page