top of page

Su yalıtımı nedir?

 Bir yapıda su yalıtımı, yağmur, kar yeraltı yer üstü ve birikinti sularıyla yapıya dışarıdan gelen suyun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla uygulanan işlemdir. Yapıda su yalıtımı yapılmasının diğer bir amacı da su deposu, ıslak hacim vb su tutucu yapı elemanlarından sızan suyun yapıya verdiği zararı önlemektir.

Su yalıtımı nerelerde kullanılır?

Temel perde beton,

Toprak ile temas eden duvarlar ve üzeri toprak dolgu yapılan yüzeyler,

Mevsimsel yağışlardan dolayı  kar ,yağmur sularının biriktiği  bina toprak seviyesinin altında kalan cephe veya duvarların toprak ile temas eden bölümü,

Teras ve çatılar,

Balkonlar,

Banyo ve WC gibi ıslak hacimler ,

Yüzme ve süs havuzları,

İçme ve kullanma suyu depoları,

Süs havuzları  ve göletler,

Betondan imal edilen kanal ve dereler,

Aç kapa ve oyma tüneller,

Köprü ve viyadükler,

Su yalıtımı neden? önemlidir.

Su yalıtımı, yapı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerin başında geliyor. Su yalıtımı ısı yalıtımı ve ses yalıtımından daha önemli bir olgudur. Isı Yalıtımı ve ses yalıtımı tasarruf ve konfor amaçlı yapılmaktadır.Su yalıtımı ise yapının ömrünü doğrudan etkileyen telafisi olmayan sorunlara sebebiyet verebilir.Çünkü her metanın bir ömrü olduğu gibi binalarında bir ömrü vardır. Binalarımız kar ve su gibi etkenlere doğrudan maruz kalmakta ve su aşındırma kuvveti ile bina dış cephesi,teras,çatı,bodrum kat,temel, çürümesine sebep olmaktadır. Bir diğer etken  ise bina taşıma kuvvetini barındıran beton içinde demirlerin paslanmasına dolayısıyla mukavemetini yitirmesine sebebiyet vermesidir. Ayrıca küflenmelerle birlikte hijyenik ortamında yok olmasına neden olmaktadır.

bottom of page